Reklam
DOLAR: 8.68 TL
EURO: 10.3 TL

SELEN UYSAL -Enstrüman Çalmak- Müzik Atölyesi

1 yıl önce
358 kez görüntülendi

SELEN UYSAL      -Enstrüman Çalmak- Müzik Atölyesi
Reklam

SELEN UYSAL MÜZİK ATÖLYESİ ÖĞRT.

ENSTRÜMAN CALMAK.
Kaç yaşındasınız ? 14, 20 ,45, 57..
Hangi yaş grubuna sorarsanız sorun, mutlaka bir çalgı gördüğünde “bunu çalmayı ben de çok isterdim” diyen pek cok insana rastlamışsınızdır. Peki neden..
Insanoğlu hep ileri, yada yukarı yönelmeye programlıdır, ve fırsat verilirse, iyi bir eğitimle bir insan olarak neler yapabileceğini hepimiz biliyoruz.. ki bu eğitim devletin görevidir aslında . Dığer cümledeki en önemli yer “fırsat verilirse” sanırım. Bu fırsat muhtemelen ilk olarak aileden gelir, ya da gelmez. Gelmez yada gelemez ise, bu iş, şanslı iseniz iyi bir ilkokul öğretmeninden, değilseniz belki lisedeki müzik öğretmeninizden gelir. Bu şansa bu fırsata sahip olmayan milyonlar var bu ülkede. Ve deniz yıldızı hikayesindeki yıldızları kurtarmaya çalışan adamı örnek almış cok az kişi bile olsa bu şansı onlara vermeye çalışan, her şehirde, bir avuç insan..
Enstrüman çalmak, bir çocuk için neşe ve eğlence, bir genç için kendini bulma çabası, orta yaş için hala fırsatı yakalayabilirim çok geç değil düşüncesi, bir emekli için vaktini iyi değerlendirme çabasıdır çoğu zaman. Müzikle ilgili bir sürü bilim adamı ve düşünür, müziğin kuramı estetiği, fiziği, psikolojisi üzerine bir sürü incelemeler yapmış, makaleler yazılar yazmışlardır. Ama bana sorarsanız, müzik sona yaklaşırken ilk başladığınızda olduğunuz insandan çok daha iyi ve mutlu bir insan yapar sizi. Bu da tüm kuramlardan, estetikten, fizikten, psikolojiden çok daha önemlidir benim için.
Kaç yaşındasınız ? 14, 20 , 45, 57.. Başlamak için hâlâ geç değil.. Hadi..

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar Sevim Karabaş dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş Selen hocam tebrikler.Müzik eğitimi erken yaşlarda olsa çok daha iyi ancak şartlar ve coğrafya bunda çok etkili yerel yönetimlerin ya da sivil toplum kuruluşlarının buna öncülük etmesi gerekiyor.Ülkemizde yetenekli o kadar çok çocuk var ki..Devlet politikası yani…..

  2. Avatar Aşkın AYHAN dedi ki:

    Güzel bir konuya , doğru bir bakış açısı ile değinmişsiniz.Tebrik ederim.

Yorum Yaz


Yukarı Çık